Czy soczewki są jednorazowe?

Data publikacji: 2023-01-16 10:36:36
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki jednodniowe sprawiły, że codzienne noszenie soczewek kontaktowych stało się wygodne i bezpieczne dzięki wyeliminowaniu konieczności ich czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania.

Jednodniowe soczewki kontaktowe to rodzaj korekcji przeznaczonej do jednorazowego użytku. Są wygodne, higieniczne, nie wymagają pielęgnacji płynem do soczewek ani przechowywania w pudełeczku. Wystarczy założyć soczewki na oczy po przebudzeniu i wyjąć je przed pójściem spać; następnego dnia zakłada się nową parę.

Możesz wybrać spośród wielu jednodniowych soczewek kontaktowych, w tym soczewek sferycznych na krótkowzroczność i dalekowzroczność, soczewek torycznych korygujących astygmatyzm oraz soczewek multifokalnych na prezbiopię (inaczej zwaną starczowzrocznością). Istnieją również kolorowe soczewki kontaktowe, które nie korygują wad wzroku, ale pozwalają na zmianę koloru tęczówki.

Jednorazowe soczewki kontaktowe są wykonane z różnych materiałów i są wybierane na podstawie ich uwodnienia i przepuszczalności tlenu. Soczewki silikonowo-hydrożelowe mają stosunkowo wysokie uwodnienie i doskonałą przepuszczalność tlenu, co czyni je preferowaną opcją dla osób cierpiących na suchość oczu.

Jednorazowe soczewki kontaktowe są jedną z najbardziej komfortowych i bezpiecznych metod korekcji wzroku. Po raz pierwszy zostały wyprodukowane w 1993 roku przez firmę Johnson & Johnson, która wciąż udoskonala swój pierwotny projekt. W naszym sklepie kontaktowe.pl znajdziesz szeroką gamę soczewek tego producenta m.in. jednodniowe Acuvue Moist i Acuvue Oasys 1-day oraz dwutygodniowe Acuvue Oasys. W naszym sklepie internetowym kontaktowe.pl znajdziesz wiele modeli soczewek od renomowanych producentów. Warte uwagi są m.in. soczewki Dailies Total1 firmy Alcon – pierwsze soczewki z opatentowaną technologią gradacji uwodnienia, a także nowość od firmy Bausch + Lomb – soczewki Ultra One Day, zaprojektowane dla skutecznej korekcji i komfortu do 16 godzin od założenia szkieł.

Noszenie jednorazowych soczewek kontaktowych gwarantuje wysoki poziom komfortu, najniższe ryzyko infekcji oraz mniej problemów z codzienną pielęgnacją.

Jednorazowe jednodniowe soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić dobre nawilżenie i wysoką przepuszczalność tlenu, co przekłada się na komfort użytkowania. Są mniej narażone na problemy z suchością oczu, pieczeniem czy zaczerwienieniem niż soczewki wielokrotnego użytku. Decydując się na soczewki jednorazowe, nie musisz kupować pojemników i roztworów do przechowywania i dezynfekcji soczewek kontaktowych. Pamiętaj tylko, aby na noc wyjąć soczewki i rano założyć kolejną parę.

Jednodniowe soczewki kontaktowe są droższe od zwykłych soczewek, ale są bardziej higieniczne. Na soczewkach jednodniowych nigdy nie gromadzą się osady białkowe i inne substancje drażniące, ponieważ są one sterylne, więc nie ma ryzyka zanieczyszczenia pojemnika.

Jednorazowe soczewki kontaktowe są dostępne w wielu rodzajach, w tym w soczewkach sferycznych, torycznych i multifokalnych. Te cechy sprawiają, że są one atrakcyjnym wyborem dla osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem czy prezbiopią.

Jednodniowe soczewki kontaktowe to idealne rozwiązanie dla osób, które kochają sport i prowadzą aktywny tryb życia. Można je nosić podczas treningów piłki nożnej lub siatkówki, jazdy na rowerze czy jazdy na nartach. Wiele osób wybiera to rozwiązanie podczas podróży, ponieważ codzienne noszenie soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych może być niewygodne, a rozwiązania miesięczne/ dwutygodniowe wymagają noszenia ze sobą pełnego zestawu akcesoriów pielęgnacyjnych. Osoby noszące okulary na co dzień coraz częściej wybierają jednorazowe soczewki kontaktowe na specjalne okazje, takie jak śluby czy wakacje.

Jednodniowe soczewki kontaktowe przeznaczone są do częstego użytkowania i mogą być noszone od rana do nocy. Należy je zdejmować na czas snu. Jednodniowe soczewki kontaktowe mogą być noszone do 12 godzin dziennie, ale nie dłużej - więcej lub mniej w zależności od trybu życia i indywidualnych uwarunkowań użytkownika. Warto obserwować, jak oczy reagują na soczewki i jeśli po ich noszeniu odczuwamy dyskomfort, warto je zdjąć i zastosować nawilżające krople do oczu (większość dyskomfortu wynika z niedotlenienia rogówki). Należy pamiętać, że takich soczewek nie można nosić więcej niż raz. Po ich zdjęciu należy założyć nową parę. Inne zasady to pilnowanie daty ważności - jest to szczególnie ważne dla osób, które noszą soczewki jednodniowe sporadycznie.