Czy soczewki jednodniowe można nosić dwa dni?

Data publikacji: 2023-04-24 15:18:45
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące długości użytkowania soczewek jednodniowych. Należy pamiętać, że soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego użytku i powinny być wyrzucane po upływie jednego dnia. Nie jest zalecane ich ponowne stosowanie lub przechowywanie na kolejny dzień, ponieważ może to prowadzić do infekcji oka i innych powikłań zdrowotnych. W tym przypadku lepiej postawić na soczewki kontaktowe, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku, choć te wymagają odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Obecnie większość wiodących producentów soczewek kontaktowych oferuje miękkie soczewki kontaktowe jednodniowe. Soczewki te wykonane są z dwóch rodzajów materiałów: hydrożelowych, jak np. Acuvue 1-Day Moist, oraz silikonowo-hydrożelowych, jak np. Acuvue Oasys 1-Day, Dailies Total1 lub evO2lution one day premium.

Nowoczesne jednodniowe soczewki kontaktowe wykonane są z materiałów zapewniających odpowiednie nawilżenie gałki ocznej i wysoką przepuszczalność tlenu. Niektóre modele są również wyposażone w filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Osoby korzystające z jednodniowych soczewek kontaktowych są mniej narażone na infekcje i reakcje alergiczne, dzięki czemu czują się komfortowo niezależnie od długości czasu ich noszenia w ciągu dnia.

Należy zawsze przestrzegać zaleceń producentów, szczególnie jeśli chodzi o stosowanie soczewek kontaktowych, ponieważ są produktem medycznym. Informacje na temat rodzaju soczewek znajdują się na opakowaniu, a ich przestrzeganie ma duży wpływ na zdrowie, jakość widzenia i kondycję oczu. Soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego użytku i noszenia przez maksymalnie około 16 godzin. Nie należy ich nosić przez dłuższy czas lub ponownie używać. Choć dostępne są soczewki miesięczne całodobowe, takie jak Air Optix Aqua Night&Day, które można używać przez dzień i noc, to nie dotyczy to soczewek jednodniowych. Używanie soczewek jednodniowych przez dłużej niż jeden dzień może być szkodliwe dla zdrowia.

Należy zauważyć, że soczewki jednorazowe są zaprojektowane w taki sposób, aby działały dobrze przez określony czas. Ich dłuższe stosowanie może wpłynąć negatywnie na zdrowie oczu. Co ważne, soczewki jednodniowe stopniowo tracą swoje właściwości po upływie określonej liczby godzin. W rezultacie, możesz zacząć gorzej widzieć, odczuwać większe zmęczenie oczu, bóle głowy i problemy z koncentracją. Wykonywanie nawet prostych czynności może być kłopotliwe. Dlatego, kiedy zastanawiasz się, czy soczewki jednodniowe można nosić dłużej, należy pamiętać o tych negatywnych skutkach, które są jedynie wierzchołkiem ewentualnych powikłań związanych z nieprzestrzeganiem instrukcji, zapewnionych przez producenta.

Jeśli odczuwasz dyskomfort, należy jak najszybciej zdjąć soczewki kontaktowe, zmienić je na nową parę lub użyć specjalnych kropli przeznaczonych do stosowania na soczewki. Na rynku są dostępne soczewki kontaktowe jednodniowe o różnej cenie, zależnej od producenta i ilości soczewek w opakowaniu. Najpopularniejsze obecnie są soczewki jednodniowe w opakowaniach po 30 sztuk. Jeśli planujesz zrobić większy zapas – w naszym sklepie znajdziesz także opakowania po 90 sztuk. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z soczewek kontaktowych, przed zakupem soczewek jednodniowych warto udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie soczewki. Podczas wizyty u optometrysty lub okulisty zostanie wykonane badanie wzroku, a pacjent otrzyma soczewki próbne, aby sprawdzić, jak dobrze są tolerowane przez jego oczy.