Ćwiczenia na mięśnie oczu

Data publikacji: 2019-02-15 13:26:31
Kategorie: Ogólna , Zdrowie oczu

Regularnie wykonywane ćwiczenia oczu potrafią czynić cuda. W wielu przypadkach polepszają jakość widzenia i zapewniają oczom sprawność na lata. Poznaj najskuteczniejsze ćwiczenia na oczy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak poprawić sobie komfort widzenia?
 • co to jest akomodacja oka?
 • jakie są ćwiczenia na akomodację oka?
 • na czym polega joga dla oczu?
 • jak zacząć ćwiczenia oczu?

Coraz więcej ludzi cierpi z powodu zmęczonych oczu. Przyczynami tych dolegliwości są m.in. długa praca przed ekranem komputera oraz godziny spędzane na przeglądaniu mediów społecznościowych na telefonie lub tablecie. Przy takim trybie życia, najlepszym sposobem na relaks oczu są ćwiczenia na oczy.

Jak poprawić sobie komfort widzenia?

Ćwiczenie oczu jest tanie i łatwe do wykonania. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Co więcej, ćwiczenia na poprawę wzroku mogą być wykonywane niemal wszędzie - w domu i w pracy, na spacerze czy podczas dojazdów do pracy autobusem. Są świetnym sposobem, który może przynieść ulgę zmęczonym oczom. Trening oczu należy wykonywać regularnie po kilka, kilkanaście razy dziennie, łącznie powinien zająć około pół godziny. Aby jednak ćwiczenia dla oczu były naprawdę skuteczne, muszą być powtarzane każdego dnia.

Co to jest akomodacja oka?

Zbyt długie siedzenie przed komputerem powoduje zaburzenia akomodacji oka, czyli w widzeniu ostrości. Najprościej rzecz ujmując akomodacja oczu to proces zachodzący w gałce ocznej, dzięki któremu człowiek widzi ostro przedmioty niezależnie od ich odległości. Jest to możliwe dzięki soczewce wewnątrz oka, która zmienia swój kształt w zależności od tego, czy patrzymy na obiekt z bliska, czy z daleka. Zmianę kształtu soczewki powoduje tzw. skurcz akomodacyjny oka. Akomodacja wzroku jest nazywana także "nastawnością oka", gdyż - jak nazwa wskazuje - ustawia oko do ostrego widzenia.

Akomodacja oka - ćwiczenia

Kiedy pojawiają się pierwsze problemy z oczami lub są już na tyle zaawansowane, że nie sposób ich dłużej lekceważyć, często wpadamy w panikę, bo dopiero wtedy uzmysławiamy sobie, jak ważną rolę w naszym życiu pełni narząd wzroku. Tymczasem wielu z tych problemów można uniknąć stosując proste ćwiczenia wzroku. Dlatego nasza rada jest prosta: trenuj wzrok zanim będzie za późno!

Przykładowe ćwiczenia akomodacji oka:

 • zamknij oczy na 10-15 sekund, a następnie otwórz i mrugaj intensywnie przez około minutę - rozluźnisz mięśnie gałki ocznej i nawilżysz oczy,
 • ustaw ołówek lub inny cienki przedmiot (można również wykorzystać do tego ćwiczenia własny palec) około 20 cm od twarzy, na wysokości oczu. Przyjrzyj się mu dokładnie, a następnie spójrz na coś, co znajduje się dalej,
 • wyobraź sobie leżącą w poziomie ósemkę, a następnie obrysuj ją oczami. Trening oka należy rozpocząć od lewej dolnej krawędzi ósemki i przesuwać się w kierunku górnej krawędzi prawego "brzuszka" ósemki,
 • zamknij oczy i wyobraź sobie mocno, choć powoli kołyszące się wahadło, z zamkniętymi oczami podążaj gałkami ocznymi za ruchem wahadła.

Joga oczu przy komputerze

Podczas pracy przy komputerze mięśnie oka są cały czas napięte. Oto proste ćwiczenia na zmęczone oczy, które pomogą szybko rozluźnić mięśnie oczu:

 • gdy czujesz zmęczone oczy, zasłoń je dłońmi na kilka, kilkanaście sekund
 • co jakiś czas popatrz na jakikolwiek inny przedmiot niż monitor komputera i obrysuj go wzrokiem
 • jak najczęściej odrywaj wzrok od komputera i spoglądaj w dal, najlepiej na coś zielonego (np. drzewa za oknem), bo to wyjątkowo odprężający kolor
 • co 30 minut rób serię szybkiego mrugania w celu nawilżenia oczu
 • po godzinie pracy, zrób 5 minut przerwy. W tym czasie rysuj palcem koła różnych rozmiarów na stole, podążając oczami za palcem
 • na ścianę, na wysokości wzroku przyklej czarną dużą kropkę. Patrz na nią aż do momentu, w którym zacznie się w środku rozjaśniać, a wokół powstanie biała otoczka. Następnie przenieś wzrok na ścianę - powinieneś/-aś zobaczyć na niej białą kropkę.

Joga oka wymaga spokojnych ruchów, dlatego warto ćwiczenie wzroku wykonywać powoli. Choć przywołane ćwiczenia gałek ocznych wydają się zbyt proste, by były skuteczne, wystarczy raz spróbować, by na własnej skórze przekonać się, że naprawdę przynoszą ulgę zmęczonym oczom. Zatem odpowiedź na pytanie, jak polepszyć wzrok wcale nie jest trudna - wystarczy ćwiczyć oczy systematycznie. Polepszenie wzroku każdy z nas ma w zasięgu ręki.

Ćwiczenia oczu - jak zacząć?

Większość ludzi ma tendencję do popadania w skrajności - zazwyczaj przez dłuższy czas nic nie robi, by nagle ruszyć z kopyta i zmieniać wszystko o 100 procent. Tymczasem w przypadku oczu ważny jest daleko idący spokój we wprowadzaniu zmian. Przede wszystkim chodzi o to, aby wypracować sobie zdrowe nawyki. Dlatego dbanie o wzrok należy zacząć od małych kroczków - prawidłowego ustawienia komputera podczas pracy, wzbogacenia diety o produkty ważne dla zdrowia oczu, wizyty kontrolnej u okulisty, stopniowego wprowadzania skonsultowanych z lekarzem ćwiczeń oczu.

Jeśli nigdy nie ćwiczyliśmy wzroku, nie fundujmy oczom na dzień dobry 40-minutowego treningu, bo po pierwsze to dla nich zbyt duże obciążenie na raz, po drugie - po kilku dniach zrezygnujemy, gdyż uznamy, że "to" zajmuje nam zbyt dużo czasu. Na początek wykonajmy 2-3 ćwiczenia relaksujące, np. w połowie dnia pracy przy komputerze. A potem systematycznie, lecz powoli zwiększajmy ich częstotliwość i ilość. Dzięki temu trening oczu stanie się nawykiem przynoszącym ulgę, a nie kolejnym przykrym obowiązkiem do wykonania.