Soczewka kontaktowa na jedno oko

Data publikacji: 2023-11-13 12:11:47
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Często jesteśmy przekonani, że wada wzroku dotyka obu oczu równocześnie. Jednakże niejednokrotnie sytuacja wygląda tak, że tylko jedno oko potrzebuje korekcji, podczas gdy drugie jest zdrowe. W przypadku noszenia okularów, można dobrać szkła tak, aby jedno z nich było bez mocy korekcyjnej. Czy jednak istnieje także możliwość korzystania z soczewek kontaktowych tylko na jednym oku?

Tak, osoba z niesymetryczną wadą wzroku może z powodzeniem korzystać z soczewek kontaktowych. Wręcz można powiedzieć, że sytuacja w tym przypadku jest znacznie ułatwiona - nie ma potrzeby kupowania pary soczewek, wystarczy skupić się na jednym oku, co jest zarówno wygodniejsze, jak i bardziej ekonomiczne. W szczególności w przypadku znaczącej różnicy w wadze wzroku między oczami, komfort noszenia soczewek kontaktowych przewyższa używanie okularów.

Jeśli konieczne jest korygowanie tylko jednego oka, często sięga się po okulary. Ważne jest jednak, że różne moce w obu soczewkach okularowych wpływają na różnicę w ich grubości oraz odległość od oka. To ma znaczenie, ponieważ te parametry wpływają na wielkość i aberrację widzianego obrazu. W związku z tym, wybór soczewek o wyższych indeksach może pomóc w zniwelowaniu różnicy w grubości soczewek i ich wpływu na obraz. Wiele wskazuje na to, że korekcja różnych wad wzroku w obu oczach jest łatwiejsza i bardziej komfortowa przy użyciu soczewek kontaktowych niż okularów. Soczewki kontaktowe, będąc cienkie i przylegające bezpośrednio do oczu, nie wpływają na różnice w rozmiarach widzianych przedmiotów, jak to ma miejsce w przypadku soczewek okularowych. Dodatkowo, soczewki kontaktowe pozwalają ukryć wadę wzroku. Nie zakrzywiają rysów twarzy, jak jest w przypadku okularów, tym bardziej z soczewkami o niskim indeksie.

Czasami zaleca się noszenie tylko jednej soczewki także w sytuacji, kiedy w oku bardziej sprawnym wada nie przekracza 0,25 dioptrii.

Niekorygowana wada wzroku może się pogłębiać, co prowadzi do utrudnień w codziennych czynnościach. Używanie soczewek o jednakowych parametrach na obu oczach może obciążyć zdrowe oko i wywołać dalsze problemy ze wzrokiem. W takim przypadku właśnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soczewek jedynie na jednym oku.

Zawsze zaleca się konsultację z okulistą lub optometrystą przed rozpoczęciem użytkowania soczewek kontaktowych. Soczewki jednodniowe są wygodne, ponieważ nie wymagają złożonej pielęgnacji i zawsze zapewniają świeżą parę, gdy tego potrzebujesz. Z kolei soczewki miesięczne mogą pomóc zmniejszyć koszty, jednak wymagają regularnej pielęgnacji za pomocą dedykowanego płynu do soczewek, który usuwa zanieczyszczenia i drobnoustroje.