Jak używać soczewek jednodniowych?

Data publikacji: 2023-04-24 14:57:26
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe jednodniowe to soczewki jednorazowego użytku, które należy wyrzucić po zdjęciu z oka. Chociaż są nieco droższe niż inne typy soczewek, zapewniają najwyższy poziom higieny i świeżości, ponieważ każda para jest używana tylko raz. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków do pielęgnacji soczewek, co może zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jeśli masz problem z dotykaniem swoich oczu lub boisz się wkładania do nich soczewek kontaktowych, warto udać się do optometrysty lub okulisty, którzy pomogą Ci przełamać te trudności. Dzięki wizycie dowiesz się, jak prawidłowo zakładać i pielęgnować soczewki, a także dostaniesz szansę na wypróbowanie swojej pierwszej pary. Po odpowiednim przygotowaniu i instruktażowi, korzystanie z soczewek kontaktowych jest proste i bezpieczne dla każdego.

Soczewki jednodniowe zostały wprowadzone na rynek po raz pierwszy w 1993 roku przez firmę Johnson & Johnson. Później inne firmy zaczęły wprowadzać podobne produkty. Obecnie, soczewki te są dostępne u większości producentów soczewek kontaktowych na świecie i najczęściej wykonane są z dwóch rodzajów materiałów: hydrożelu (takich jak CooperVision Proclear, Acuvue 1-Day Moist) oraz silikonowo-hydrożelowych (np. evO2lution one day premium Precision1, czy Total1).

Soczewki jednodniowe są powszechnym wyborem dla osób z problemami wzroku i są bardzo cenione za wygodę użytkowania oraz brak konieczności codziennej pielęgnacji. Badania naukowe potwierdzają zalety stosowania soczewek jednorazowego użytku, a opinie klientów podkreślają wyższą jakość widzenia w porównaniu z innymi rodzajami soczewek. Systematyczna wymiana soczewek jednodniowych eliminuje proces ich zużycia oraz tworzenia się na nich osadu białkowego i lipidowego, co przekłada się na zwiększenie higieny i zachowanie zdrowia oczu.

Soczewki jednodniowe są doskonałym wyborem dla osób podróżujących oraz aktywnych fizycznie. Dzięki temu, że są jednorazowego użytku, nie trzeba się martwić o pakowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak pojemniczki i płyny do soczewek. Są one również dobrym wyborem dla osób, które chcą uniknąć konieczności codziennej pielęgnacji soczewek. Soczewki jednodniowe pozwalają na prowadzenie aktywnego stylu życia, w tym uprawianie sportu, bez ograniczeń. Mogą z nich korzystać osoby z dużą wadą wzroku, astygmatyzmem (np. Acuvue 1-day Oasys for Astigmatism, Dailies Total1 for Astigmatism), oraz prezbiopią (np. Dailies Aquacomfort plus multifocal, BioTrue One Day for Presbyopia).

Przed dotknięciem soczewek kontaktowych, ważne jest, aby dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Należy unikać dotykania soczewek brudnymi rękami, ponieważ to może przenieść bakterie na soczewki i spowodować infekcję. Wskazane jest osuszenie rąk jednorazowym ręcznikiem papierowym, a nie ręcznikiem materiałowym, aby uniknąć pozostawienia resztek drobnoustrojów na palcach. Soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego użytku, a ich ponowne używanie jest niebezpieczne i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ponieważ soczewki jednorazowe są cieńsze i bardziej kruche niż soczewki wielokrotnego użytku, nie są one przystosowane do ponownego użytku. Co więcej, soczewki jednodniowe nie utrzymują wilgoci tak dobrze jak soczewki wielokrotnego użytku, co może prowadzić do wysuszenia i podrażnienia oczu. Dlatego ważne jest, aby używać soczewek jednodniowych tylko raz i następnie je wyrzucać.