Ile soczewki miesięczne mogą leżeć w płynie?

Data publikacji: 2023-07-14 14:40:20
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe, takie jak soczewki miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne lub roczne, które są przeznaczone do noszenia przez określony okres, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w tym regularnego zdejmowania przed snem i przechowywania w specjalnych pojemnikach z płynem pielęgnacyjnym. Należy zauważyć, że niewłaściwe przechowywanie soczewek może spowodować utratę ich właściwości i jakości, co może wpływać na komfort użytkowania i zdrowie oczu. Dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących przechowywania i pielęgnacji soczewek kontaktowych, aby zapewnić im jak najwyższą jakość i uniknąć potencjalnych powikłań zdrowotnych.

Do przechowywania soczewek zaleca się używanie dedykowanego pojemniczka, który jest wypełniony świeżym płynem pielęgnacyjnym. Wybór odpowiedniego płynu powinien być oparty na indywidualnych preferencjach dotyczących producenta, pojemności i ceny.

W różnych sytuacjach awaryjnych wielu ludzi zastanawia się, jak przechowywać soczewki bez płynu. Częstym błędem jest sięganie po wodę filtrowaną lub mineralną w celu przechowywania soczewek. Niestety, tego typu woda zawiera różne mikroorganizmy i zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchni soczewek, co czyni je niebezpiecznymi do późniejszego użycia. Przechowywanie soczewek w wodzie często prowadzi do poważnych infekcji oczu oraz ogólnego ich podrażnienia.

Tak samo ważne jak wybór odpowiedniego płynu do pielęgnacji soczewek jest sposób, w jaki je czyścimy i przechowujemy. Ten sam proces należy zastosować do wszystkich miękkich soczewek kontaktowych.

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie rąk mydłem antybakteryjnym. Należy o tym pamiętać przed każdym kontaktem dłoni z soczewkami i oczami.

Po dokładnym wyczyszczeniu mechanicznym i opłukaniu płynem do pielęgnacji, soczewka kontaktowa powinna zostać umieszczona w specjalnym pojemniku przeznaczonym do przechowywania soczewek. Ten pojemnik powinien być napełniony właściwym płynem. W przypadku używania płynu na bazie nadtlenku wodoru, soczewki nie są poddawane czyszczeniu mechanicznemu, a jedynie umieszczane w pojemniku i zanurzane w płynie.

Aby zapewnić właściwe czyszczenie i dezynfekcję, soczewki kontaktowe powinny być zanurzane w płynie do pielęgnacji przez określony czas, zgodnie z zaleceniami producenta. Na przykład, w przypadku płynów zawierających nadtlenek wodoru, zaleca się zanurzenie soczewek na co najmniej 6 godzin. Jeśli soczewki będą przechowywane w płynie przez kilka dni, zaleca się regularne wymienianie płynu zgodnie z instrukcjami producenta, najczęściej co 2-3 dni. Ważne jest, aby zawsze używać świeżego płynu i zwracać uwagę na datę ważności oraz termin przydatności do użycia po otwarciu, który zazwyczaj wynosi około 3 miesięcy.

Należy również pamiętać, że termin przydatności soczewek jest liczony od dnia otwarcia opakowania. Soczewki miesięczne nawet noszone tylko kilka razy, po upływie miesiąca przestają być odpowiednie do użytku. Nawet jeśli cały czas przebywają w pojemniku w z płynem pielęgnacyjnym.