Ile czasu oczy przyzwyczajają się do soczewek?

Data publikacji: 2022-12-06 09:36:24
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe są dla wielu osób alternatywą dla okularów. W miarę jak Twoje oczy dostosowują się do soczewek, możesz odczuwać pewien dyskomfort lub inne objawy; niektóre z nich są normalne, podczas gdy inne mogą wskazywać na poważniejsze problemy.

Nowoczesne soczewki kontaktowe są bardzo wygodne, ale dostosowanie się do nich wymaga czasu. Możesz doświadczyć różnych objawów w czasie, gdy Twoje oczy dostosowują się do soczewek. Może to potrwać nawet kilka dni. 


Ile czasu oczy przyzwyczajają się do soczewek?Najczęstsze problemy z noszeniem soczewek kontaktowych wynikają z niewłaściwego dopasowania do oka oraz wad wzroku. Nieprawidłowe założenie samych soczewek powoduje niekiedy problemy z przyleganiem, co skutkuje brakiem kontaktu soczewki z gałką oczną. 

Większość problemów, mogących powodować dyskomfort przy noszeniu soczewek kontaktowych wynika z niewłaściwej aplikacji soczewek, a także nieprzestrzegania zasad higieny podczas ich zakładania i zdejmowania. Pacjenci mogą mieć również problemy, jeśli samodzielnie dobierają soczewki i noszą je bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Nadmierne łzawienie

Soczewki kontaktowe są traktowane przez oczy jako ciało obce, co może powodować nadmierne łzawienie. Jednak, gdy oczy dostosują się do soczewek kontaktowych, objaw ten zniknie.

Suchość oka

Noszenie soczewek kontaktowych może powodować wysuszenie oczu, szczególnie u osób, które dopiero zaczynają je nosić. Suchość powoduje podrażnienia i zaczerwienienia, problem ten wynika głównie z braku odpowiedniego nawilżenia. Jednym ze sposobów zapobiegania temu problemowi jest stosowanie kropli nawilżających przed założeniem soczewek. Twój okulista lub optometrysta może doradzić Ci w wyborze najlepszych dla Ciebie.

Wędrujący obraz

Soczewki kontaktowe mogą poruszać się po gałce ocznej, zanim znajdą się we właściwym miejscu na rogówce. Jeśli soczewki są dobrze dopasowane, szybko ułożą się w odpowiednim miejscu, ale jeśli masz astygmatyzm, specjalna konstrukcja soczewki może powodować obracanie się soczewki kontaktowej wokół własnej osi. W takiej sytuacji zwykle wystarczy mruganie lub użycie kropli do oczu i soczewki kontaktowe powinny znaleźć się we właściwym miejscu.

Niewyraźne widzenie

Niewyraźne widzenie jest częstym objawem suchości oczu. Może to być spowodowane naturalnym stanem Twoich oczu lub niewłaściwym przechowywaniem i czyszczeniem soczewek kontaktowych. Jeśli używasz soczewek wielodniowych, warto upewnić się, że używasz odpowiedniego roztworu do danego typu soczewek. Dobrze jest przemywać nim soczewki codziennie wieczorem i rano tuż przed założeniem.

Drobne i przejściowe podrażnienia oczu są powszechne podczas noszenia soczewek kontaktowych, ale jeśli dyskomfort utrzymuje się dłużej niż 14 dni lub nagle się zwiększa, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe podrażnienie oczu lub narastający dyskomfort może świadczyć o źle dopasowanych soczewkach, lub o poważnej chorobie oczu. W takiej sytuacji należy zrezygnować z soczewek kontaktowych i jak najszybciej skonsultować się z okulistą.

Soczewki kontaktowe są dla wielu osób świetną alternatywą dla okularów. Niektórzy potrzebują tylko kilku dni lub tygodni, aby przyzwyczaić się do noszenia soczewek kontaktowych, ale inni mogą odczuwać większy dyskomfort lub mieć problemy z adaptacją. Należy poinformować okulistę lub optometrystę, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy.