11 mitów na temat soczewek kontaktowych

Data publikacji: 2017-04-10 13:25:36
Kategorie: Wszystko o soczewkach

  • Soczewki kontaktowe nie są tak wygodne jak okulary

Materiały, z których wykonane są nowoczesne soczewki kontaktowe, są tlenoprzepuszczalne, miękkie, cienkie i elastyczne. Wszystkie te aspekty sprawiają, że soczewek na oczach już w kilka chwil po założeniu nie czuć – świetnie dopasowują się do gałki ocznej, zapewniają perfekcyjne widzenie i do tego pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku.

  • Noszenie soczewek wiąże się z częstymi infekcjami oczu

Noszenie soczewek kontaktowych w ścisły sposób nie wiąże się z infekcjami oczu. Zdecydowanie jednak powinno wiązać się z prawidłową higieną soczewek. Częste wymienianie szkieł, regularne stosowanie płynów pielęgnacyjnych, dezynfekcja i stosowanie się do wskazówek specjalisty są gwarancją zawsze zdrowych oczu.

  • Przez soczewki oczy nie oddychają

Docieranie tlenu do rogówki oka to podstawa zdrowia oczu. Silikonowo-hydrożelowe materiały, którymi chwalą się współcześnie producenci soczewek, przepuszczają do oka wystarczającą ilość tlenu.

Pamiętając przy tym o właściwej pielęgnacji i zalecanej przez specjalistę częstotliwości wymiany szkieł, mamy zdrowy komfort oczu na zamówienie.

  •  Boję się przemieszczenia soczewki za gałkę oczną…

Niepotrzebnie, nasze oczy są naturalnie fizycznie zabezpieczone przed zagubieniem lub przesunięciem soczewki za oko.

  • Przy gwałtownych ruchach soczewka może mi wypaść.

Nie, miękkie soczewki kontaktowe odpowiednio założone i uprzednio dobrze dobrane soczewki nie mogą wypaść samoistnie (choć przy intensywnym tarciu oka odklejenie się soczewki jest sporadycznie możliwe).

Warto pamiętać o tym, że siła trzymania się soczewki na oku zależy przede wszystkim od jej średnicy.

  • Pielęgnacja soczewek kontaktowych pochłania dużo czasu.

Jeśli zależy nam szczególnie na czasie, warto wybrać soczewki jednodniowe, które są codziennie zmieniane na nową parę, nie wymagają płynów pielęgnacyjnych ani pojemniczków na soczewki. Jednocześnie należy podkreślić, że higiena szkieł kontaktowych nie trwa dłużej niż umycie zębów – ściągnięcie, zdezynfekowanie soczewki, zanurzenie jej w płynie pielęgnacyjnym na noc i ponownie założenie rano nie powinno zająć więcej niż dwie minuty dziennie.

  • Noszenie soczewek kontaktowych i makijaż nie idą w parze.

Jak najbardziej idą. Jedyne zastrzeżenie to kolejność wykonywanych czynności – rano najpierw zakładamy soczewki, potem malujemy oczy, wieczorem zaczynamy od ściągnięcia soczewek, a potem zabieramy się za demakijaż.

  • Astygmatyzm uniemożliwia mi noszenie soczewek.

Jeszcze kilkanaście lat temu stwierdzenie to było częściowo prawdziwe. Dziś całkowicie się ono zdezaktualizowało – dostępna jest pełna gama soczewek torycznych, które zapewniają swobodę noszenia i korekcji astygmatyzmu.

  • Nie mogę funkcjonować bez okularów do czytania.

Jeśli Twoją wadę wzroku charakteryzuje prezbiopia, czyli konieczność używania dodatkowych okularów do czytania, spokojnie możesz ją skorygować za pomocą jednych soczewek kontaktowych progresywnych. Zapewniają one dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Innym sposobem może być metoda zwana monowizją, gdzie jedno oko ma dobrze widzieć w dali, a drugie w bliży.

  • Jestem za młody/stary, by nosić soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe dobierane są nie ze względu na wiek, ale ze względu na wadę oczu. Ani zbyt młody, ani starszy wiek nie są przeciwwskazaniem do noszenia i dbania o soczewki. Wręcz przeciwnie – ta forma korekcji wzroku daje niezwykłą wygodę bardzo aktywnym dzieciom i nastolatkom, a osobom w podeszłym wieku umożliwiają jednoczesną korekcję wzroku w bliży i dali.

  • Korekcja wzroku soczewkami kontaktowymi dużo kosztuje.

Soczewki to typ korekcji wzroku tańszy niż myślisz, o czym warto się przekonać. Jeśli szczególnie zależy Ci na dostosowaniu potrzeb swojego wzroku do budżetu, skonsultuj tę kwestię ze swoim specjalistą, który odpowiednio dopasuje szkła.

[Na podstawie: Acuvue. Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o soczewkach kontaktowych]